Osnove tehnične analize za začetnike

PowaAaah

New member
Član
Pridružen
2. maj 2021
Prispevki
4
Sam za tehnično analizo uporabljam Tradingview (https://www.tradingview.com/chart/) - zastonj aplikacija, ki se tudi odlično sinhronizira s telefonom. Na voljo imaš ogromno indikatorjev, risanja in drugih pripomočkov. Lahko tudi doplačaš pro, pro+ ali premium verzijo (sam uporabljam pro+ razlog tega je samo, da imam lahko več alertov, watchlist ter nekaj drugih malenkosti).

Za več informacij okoli aplikacije sem na voljo.

Prvi primer: ameriška borza - Apple/IBM

Glede na to, da sta obe firmi precej znani in ste verjetno že vsi slišali za Apple in IBM sem jih tudi vzel za prvi primer.


Prvo kar bi radi vedeli je 5-10 letni trend delnice oz. asseta v katerega bi radi investirali.


MM.jpg

se pravi pred investiranjem nas zanima večletni trend delnice. Na tradingview-u izberemo, da nam prikaže v posamičnem candlesticku oz. sveči eno mesečno gibanje cene.

FD8SJPfq


APPLE

M4IK7TBc

IBM


Predpostavljamo da imamo fundamentals-e že narejene in analizirani obe firmi s strani prihodkov, dobička, letne rasti, ipd.. Ker se na podlagi tega ne moremo odločiti oz. sem mnenja, da se v tem času nikoli ne bi smeli odločiti samo na podlagi številk ampak so grafi prav tako zelo pomembni, če ne v kakšnih primerih še bolj?

Pri Apple delnici vidimo konstantno lepo rast zadnjih 18 let katera ni padla pod zeleno trendlinijo, medtem pri IBM vidimo, da od leta 2012 downtrend-a in ji trendlinija predstavlja velik resistance. Prav tako je bil IBM najvišje ovrednoten leta 2013..

Že samo na trenutno začetno "tehnično analizo" vrjetno ni težko izbrati podjetja v katerega bi raje investirali? Ali to pomeni, da je sedaj vsak entry v Apple delnico dober? Vrjetno če gledaš 10-20 let naprej DA (če predpostavljamo, da bo še vedno med vodilnimi podjetji na svetu) ampak še vedno je zelo pomembno (vsaj zame) po kakšni ceni ga dobiš (v primeru pullbackov, "zloma borze", korekcij,..). Potrebno se je izogibati ATH ceni (če trejdaš breakoute ali kaj podobnega potem so izjeme).

Da najdeš boljše vstope v pozicije greš na grafu v manjši time-frame iz mesečnega v tedenskega oz. dnevnega, 4h in lahko tudi 1h pri kakem swing trade-u.

Klasični vstopi (long term):

- Fib. Retracement
- 200/100/50 Moving average (indikator)
- Price Channel (indikator)
- Vse lahko še prilagodiš z supporti/trendlinijami na grafu.


Enako je pri crypto (Če sedaj gledamo monthly gre vse gor, ker smo v bullu, tako da je bolj smiselno začeti z weekly oz daily). Pogledamo večji time-frame da vidimo TREND kam se giblje določen coin in nato zmanjšujemo time-frame proti 4 in1h. Sam osebno ne bi trejdal kripta pod 15min (že to res redko, nazadnje doge-a).. Te lahko dipi pojejo, sploh če trejdaš z večjo količino denarja. Osebno imam najraje 4h trejdanje v kriptu, na 1h prešaltam v primerih, ko iščem boljši exit.


To je bilo na kratko glede trenda - nič preveč podrobno, v naslednjih postih bom dodal primere iz kripta (trejdanja) z razlago, vrjetno prej še zelo pomembna tema glede Resistanca in Supporta.

Povzetek: Nikoli ne trejdaj proti trendu = IBM entry bi bil dober šele ob breakoutu IN retestu nazaj na trendline črto pa še to bi hotu več potrditev glede na to da je že 8,9 let v downtrendu.

Prav tako vedno prepoznaj kam gre market gor ali dol preden greš long ali short.. Jaz sedaj v Bullu ne bi shortal, prej dodajal ob dipih. Največ $$$ se naredi, ko slediš trendu!

Če bi kdo rad zvedel še kaj več o tem (mogoče bolj podrobno) sem na voljo.. Ogromno te vsebine je npr. tudi na youtube razloženo z videi. Mogoče v prihodnosti dodam kak video, v katerem se bo dalo to dejansko prikazati na lažji in bolj razumljiv način.

Anyway sem še daleč od kakega profija, isto sem še learner in se mam še ogromn za naučit glede teh stvari, kar vem pa vseeno lahko delim, če ima kdo podobne interese sem na voljo.

Dodam kmalu bolj "poučno" gradivo glede kripto-tradinga. Še pred tem na kratko support - resistance v naslednjih postih..

Lp.
 

Dobljan

Active member
Član
Pridružen
22. feb 2021
Prispevki
36
Dej če jz pridm v neplačljivi (zastonj) Tradeview kaj bi mogu si vse označt da vidm grafe RSI, EMA, še kej?? še definicijo bi rabu teh kratic :)

pa kako bi najdu oz tist k je avrage trade 5 dni pa 10 dni itd.
 

Ajki

Administrator
Osebje foruma
Član
Pridružen
10. feb 2021
Prispevki
282
predlagam da si narediš pine scripte, ker mislim da potem lahko več zadev vključiš pri zastojnskem tradingview

npr:
Koda:
study(title="EMA 9/21/50", overlay=true)

ema9 = ema(close, 9)
ema21 = ema(close, 21)
ema50 = ema(close, 50)

plot(ema9, color = yellow, linewidth=2)
plot(ema21, color = green, linewidth=2)
plot(ema50, color = purple, linewidth=3)
 

Andrej_i

Active member
Član
Pridružen
12. feb 2021
Prispevki
33
Script za Bollinger, Icimoku, MA, EMA, Fractal.
Spodnjo kodo vpišeš v TV in imaš vse zgoraj našteto kot en indikator


Koda:
//Bollinger + Icimoku + MA + EMA + FRA
study(shorttitle="Bollinger+Icimoku+MA+EMA+FRAC", title="BB+ICI+MA+EMA+FR", overlay=true)
//@bollinger bands
length = input(20, minval=1, title="BB Lenght")
src = input(close, title="BB Source")
mult = input(2.0, minval=0.001, maxval=50, title="BB Mult")
basis = sma(src, length)
dev = mult * stdev(src, length)
upper = basis + dev
lower = basis - dev
plot(basis, color=red, title="Srednja BB", linewidth=1, style=cross)
p1 = plot(upper, color=blue, title="zgornja BB", transp=90)
p2 = plot(lower, color=blue, title="spodnja BB", transp=90)
fill(p1, p2, title="BB ozadje")


len0 = input(50, minval=1, title="Dolzina MA50")
src0 = input(close, title="Source")
out0 = sma(src0, len0)
len1 = input(100, minval=1, title="Dolzina MA100")
src1 = input(close, title="Source")
out1 = sma(src1, len1)
len2 = input(200, minval=1, title="Dolzina MA200")
src2 = input(close, title="Source")
out2 = sma(src2, len2)
len3 = input(300, minval=1, title="Dolzina MA300")
src3 = input(close, title="Source")
out3 = sma(src3, len3)


plot(out0, color=orange, linewidth=2,  title="MA50")
plot(out1, color=yellow, linewidth=2,  title="MA100")
plot(out2, color=red, linewidth=2, title="MA200")
plot(out3, color=blue, linewidth=2, title="MA300")

len8 = input(5, minval=1, title="Dolzina EMA5")
src8 = input(close, title="Source")
out8 = ema(src8, len8)
plot(out8, color=#FF0000, linewidth=1, title="EMA5")


len4 = input(8, minval=1, title="Dolzina EMA8")
src4 = input(close, title="Source")
out4 = ema(src4, len4)
plot(out4, color=silver, linewidth=1, title="EMA8")

len5 = input(13, minval=1, title="Dolzina EMA13")
src5 = input(close, title="Source")
out5 = ema(src5, len5)
plot(out5, color=#00FF00, linewidth=1, title="EMA13")

len6 = input(21, minval=1, title="Dolzina EMA21")
src6 = input(close, title="Source")
out6 = ema(src6, len6)
plot(out6, color=#00FFFF, linewidth=1, title="EMA21")

len7 = input(55, minval=1, title="Dolzina EMA55")
src7 = input(close, title="Source")
out7 = ema(src7, len7)
plot(out7, color=#FF00FF, linewidth=1, title="EMA55")

//ici
conversionPeriods = input(9, minval=1, title="Ichimoku - Conversion Line Periods"),
basePeriods = input(26, minval=1, title="Ichimoku - Base Line Periods")
laggingSpan2Periods = input(52, minval=1, title="Ichimoku - Lagging Span 2 Periods"),
displacement = input(26, minval=1, title="Ichimoku - Displacement")
donchian(len) => avg(lowest(len), highest(len))
conversionLine = donchian(conversionPeriods)
baseLine = donchian(basePeriods)
leadLine1 = avg(conversionLine, baseLine)
leadLine2 = donchian(laggingSpan2Periods)
plot(conversionLine, color=#0496ff, title=" Ichimoku - Conversion Line")
plot(baseLine, color=#991515, title="Ichimoku - Base Line")
plot(close, offset = -displacement, color=#459915, title="Ichimoku - Lagging Span")
piy = plot(leadLine1, offset = displacement, color=green,title=" Ichimoku - Lead 1")
pix = plot(leadLine2, offset = displacement, color=red, title="Ichimoku - Lead 2")
fill(piy, pix, color = leadLine1 > leadLine2 ? green : red)

//fractal lines
tf = input(title="Resolution", type=resolution, defval = "current")
vamp = input(title="VolumeMA", type=integer, defval=6)
vam = sma(volume, vamp)

up = high[3]>high[4] and high[4]>high[5] and high[2]<high[3] and high[1]<high[2] and volume[3]>vam[3]
down = low[3]<low[4] and low[4]<low[5] and low[2]>low[3] and low[1]>low[2] and volume[3]>vam[3]
fractalup =  up ? high[3] : fractalup[1]
fractaldown = down ? low[3] : fractaldown[1]

fuptf = security(tickerid,tf == "current" ? period : tf, fractalup)
fdowntf = security(tickerid,tf == "current" ? period : tf, fractaldown)

plot(fuptf, "FractalUp", color=lime, linewidth=1, style=cross, transp=0, offset =-3, join=false)
plot(fdowntf, "FractalDown", color=red, linewidth=1, style=cross, transp=0, offset=-3, join=false)
 
Nazadnje uredil moderator:
Na vrhu