Hedera Hashgraph (HBAR)

500px-Hedera.png



Kaj je Hedera Hashgraph (HBAR)?

Hedera Hashgraph je tretja generacija omrežja, ki deluje drugače kot obstoječe verige blokov (blockchaini). Njegova osnovna vrednost je Hashgraph, ki deluje podobno kot veriga blokov, čeprav so podatki shranjeni v aciklične grafe in ne v bloke. Transakcije v omrežju se preverijo s protokolom, kar omogoča hitrejše preverjanje informacij, ko v omrežje vstopi še več transakcij.

Hedera Hashgraph je sestavljena iz dveh delov. Prvič, glavna vrednost projekta je patentirana Hashgraph in njen mehanizem soglasja, ki ustvarja hitrejše transakcije. Drugič, uporabniki ekosistema Hedera, ki so večinoma podjetja lahko skozi smart contracte (pametne pogodbe) uvedejo DAPPS (decentralized applications), kjer uporabljajo izvorni žeton (token) HBAR. Ekosistem ima lahko več aplikacij, ki so že na voljo v drugih omrežjih, kot so DeFI, upravljanje digitalnih identitet, igričarstvo in ostalo.
V bistvu je Hedera Hashgraph mreža, namenjena podjetniškemu sektorju, ki s konsenzom Hashgraph obljublja hitrejše in varnejše transakcije.
Tri edinstvene lastnosti Hedera Hashgraph so: pošteno, varno in hitro.


Zgodovina Hedere Hashgraph

Hedera Hashgraph je bila ustvarjena leta 2016, ko je direktor podjetja Swirlds, dr. Leemon Baird , razvil inovativni DLT (distributed ledger technologies). V mnogih pogledih podoben Ethereumu je bil najprej namenjen podjetniškemu sektorju, saj je prek DAG (Directed Acyclic Graph) ponujal preglednost in varnost transakcij. Hedera Hashgraph je bila predstavljena kot ''Swirlds Hashgraph'' in je bila prvič uporabljena v finančnem sektorju, potem ko se je konzorcij 6000 bank odločil, da bo ustvaril interoperabilno mrežo za vse konzorcijske subjekte.

Leta 2018 je Hedera uvedla ICO, da bi zbrala 120 milijonov dolarjev za povečanje funkcionalnosti projekta z dodajanjem pametnih pogodb in shrambe datotek, podobnih Filecoinu, in ponujanjem kriptovalut za podporo mikroplačil v njihovem omrežju. Skupno so zbrali 100 milijonov dolarjev, v zgodnji fazi pa so jih podprla tudi velika podjetja, kot so Boeing, IBM in T-Mobile, saj je projekt ciljal na njihove posebne poslovne potrebe.

Hedero upravlja 39 organizacij in podjetij, kombinacija zasebnih in pravnih oseb (vključno z multinacionalkami, kot sta IBM, Boeing, Google ter ostali), ki pomagajo nadzirati programsko opremo.

Kako deluje Hedera Hashgraph?

Hedera Hashgraph temelji na tehnologiji Distributed Ledger Tehnology (DLT), podobno kot blockchain. Deluje na grafu podobni strukturi (DAG), kjer vsa vozlišča medsebojno sporočajo svoje podatke. O njihovi komunikaciji poroča grajenje povezav. Vse informacije ali podatki so shranjeni v dogodkih. Operacije se ne beležijo prek verige blokov (blockchain), temveč prek usmerjenega acikličnega grafa (DAG).
Po domače, vsi računalniki v omrežju se med seboj pogovarjajo in si povedo ne samo, kaj vedo, ampak tudi tisto, kar vedo, da poznajo tudi druga vozlišča. To pa pomeni, da lahko vsak računalnik v omrežju govori za vse druge računalnike.

Za doseganje konsenza v omrežju temelji na ''Gossip about Gossip'' in ''Navideznem glasovanju (Virtual voting)'' mehanizmu.

distributed_ledgers_explained.jpg
- Gossip:

Gossip pomeni prenos ali sinhronizacijo informacij z enega vozlišča na drugo naključno vozlišče. Uporablja se za zagotovitev, da so bili vsi podatki posredovani vsem članom mreže. Gossip je eden izmed priljubljenih konceptov mreženja - ogovarjanje pomeni širjenje podatkov drugi osebi, ki se tega še ne zaveda. Kako Gossip v resničnem življenju seže od ene osebe do druge? John se na primer nekaj pogovori z Robertom, Robert pa isto sporočilo sporoči Bobu, Bob pa nekomu drugemu itd.

- Virtual voting:
Z uporabo mehanizma Gossip se vsako vozlišče že zaveda, kaj drugo vozlišče ve in vsako vozlišče lahko predvidi, za kaj bi glasovalo drugo vozlišče. Vsak član ima informacije o tem, kaj bi želi drug član, tudi če sam ne bi sodeloval. Omrežje doseže konsenz in določa tudi vrstni red transakcij.



V čem se Hedera Hashgraph razlikuje od verige blokov (Blockchain)?

Glavna razlika med Hedera Hashgraphu in nekaterimi drugimi platformami, ki temeljijo na verigah blokov(blockchainu), je ta, da ne zahteva računalniško težkega dokazila o delu (proof of work) ter je hitrejša.


Banner_Blockchain_vs_IoT.png1554.JPG



1 dpf-DPsoieFVQLVFjUgPnA.png


Prednosti Hedere Hashgraph:


- Hedera Hashgraph je hitrejša od Bitcoin ali Ethereum blockchaina, ker je mogoče transakcije obdelovati vzporedno, ne zaporedno in ima hitro zakasnitev - traja le nekaj sekund, da se transakcija pošlje in potrdi s 100-odstotno gotovostjo v omrežju.
- Hedera Hashgraph trdi, da doseže najvišjo možno raven varnosti, tudi če so v omrežju prisotni zlonamerni akterji, s sistemom, imenovanim aBFT, ki ga uporabljajo vozlišča.
- Ima izjemno nizke provizije in hitre transakcije, saj transakcije v nekaj sekundah dosežejo cilj in provizije za transakcije so manj kot 1 cent.
- Parntnerstva s številnimi podjetji in institucijami v najrazličnejših panogah (Boeing, LG, IBM, UCL, Google, EDF, Standard bank , Eftpos,....)
- Mreža Hedera trenutno opravlja 6,5 milijona transakcij na dan v povprečnem času transakcije 5 sekund.
- Hedera ima ekskluzivno licenco za uporabo tehnologije Hashgraph
- Nizka poraba energije







Roadmap: https://hedera.com/roadmap


HASHGRAPH.png
hashgraph-png.710




EKOSISTEM
Screen-Shot-2021-02-08-at-11.36.31-PM.jpg



Uradna spletna stran: https://hedera.com/
Twitter: https://twitter.com/hedera
CoinMarketCap: https://coinmarketcap.com/currencies/hedera-hashgraph/
CoinGecko: https://www.coingecko.com/en/coins/hedera-hashgraph
 
Nazadnje urejeno:

Bonanza

Active member
Član
Pridružen
17. mar 2021
Prispevki
35
Avstralski vodilni ponudnik tehnoloških prodajnih mest Eftpos Australia je razkril ambiciozne načrte za uvedbo avtonomnih vozil in pametnih mest, ki jih poganja blockchain, zgrajena naj bi bila z uporabo Hederine Hashgraph tehnologije.

 
Na vrhu